Žinojimas, kad gyvenimas yra cikliškas, sukuria taip reikalingą žmogui saugumo jausmą. Pavasarį kartu su gamta išgyvename at‘Gimimą, vasarą kupini jėgų žydime ir darbais ir meile sau, rudenį imame derlių ir skaičiuojame viščiukus, žiemą sulėtėjame planuojame ir ruošiamės aktyviam sezonui.
Bėda, kai žmogus priešinasi cikliškumui, nori kažkurio pvz. žiemos išvengti arba pagreitinti.
Kviečiu drauge į Herojaus kelionę.
„Herojaus kelionė“ dažniausiai eina pagrindinio veikėjo keliu nuo vaikystės ar jaunystės iki brandos. Kalbama apie bendražmogišką augimo, iššūkių ir pokyčių patirtį, parodo galimybę įveikti negandas ir augimo bei pokyčių potencialą, kuris be išimties yra mumyse visuose.
Joseph Campbell, amerikiečių mitologas, rašytojas ir dėstytojas, suformulavo „Herojaus kelionės“cikliškumą. Ištyręs ir peržiūrėjęs daugybę mitų ir istorijų iš įvairių laikotarpių ir pasaulio regionų. Jis išsiaiškino, kad skirtingi rašytojai mus veda į skirtingas keliones, tačiau juos visus sieja pagrindiniai principai. Juose visada yra herojus ir šis herojus pereina nuspėjamų etapų ciklą. Šis herojų ciklas literatūroje vadinamas herojaus kelione, taip pat žinomas kaip monomitas, archetipas.
Taigi, pačioje pradžioje, mes sutinkame Herojų, gyvenantį savo įprastą gyvenimą, kuris susiduria su iššūkiu – jis gauna kvietimą išvykti į kelionę. Dažnai, Herojui būna įprasta ir patogu, ten, kur jis yra, tad pirmąjį šauksmą jis praleidžia. Tačiau šauksmas stiprėja ir jo ignoruoti tampa nebeįmanoma.
Gyvenime mus ištinka, ligos, skyrybos, verslo žlugimas, ekonominė krizė, mane asmeniškai ištiko emocinis perdegimas.
Šiame etape įvyksta slenksčio peržengimas ir kelio atgal nebėra. Herojus suvokia, kad taip kaip buvo nebebus, o kaip bus dar nežinoma – krizė.
Prasideda antrasis etapas vadinamas aukščiausiuoju išbandymu arba iniciacija.
Būtent šiuo gyvenimo etapu mus palieka artimiausi arba tie žmonės, kuriais mes labai pasitikėjome, netenkame jų palaikymo ir tenka atrasti savo vidines galias ir stiprybes, pažadinti savo viduje snaudžiantį potencialą. Tiesa, šiame etape sutinkame ir Mentorius, žinote pasakose ragana įteikia Herojui raudoną siūlą, kuris padeda pereiti patį klaidžiausią labirintą. Taip pat šiame etape herojus sutinka priešus, negailestingą drakoną, saugantį vertingiausią lobį. Būtent čia aš sutikau savo mokytojus, susipažinau su jogos filosofija, atradau mane ribojančius ir mano augimui trukdančius įpročius ir ribojančius įsitikinimus, stabdančius mano augimą ir gijimą. Mokiausi atskirti priešus ir draugus per daugybę saviugdos praktikų.
Trečioje dalyje vyksta Transformacija, Herojus yra išbandomas pavyzdžiui septyniomis realiomis ir išsigalvotomis baimėmis iki realios gyvybės netekimo grėsmės. Kažkada labai bijojau būti stora, viena ir be pinigų. Štai kiek EP kainavo man ir apie tai antrina mano klientai:
- užgesęs gebėjimas džiaugtis gyvenimu (nenoras ryte keltis).
- Sugriuvę santykiai.
- Žlungantis verslas.
- Būtinybė atsitraukti iš darbo rinkos.
- Pasireiškusios fizinės ir psichinės ligos.
Po šių išbandymų Herojus herojus gauna atlygį , nugalėjęs savo demonus ar priešus, po patirtų patyrimų paverčiamas nauju žmogumi su atnaujintu pasitikėjimu savimi – Herojus patiria at‘Gimimą. Jis jau kitas žmogus, su naujomis savybėmis, mažiau kategoriškas, labiau išlaikytas, sukaupęs patirtį ir žinių. Kurių jis negali pasilikti tik sau, tad ateina metas sugrįžti iš kelionės.
Sugrįžimą (grįžtant iš nežinomybės į įprastą pasaulį), dažniausiai lydi paskutinis išbandymas/iniciacija.
Šis testas yra bandymas anuliuoti ankstesnius pasiekimus. Mano atveju, patyręs insultą iškeliavo mylimas tėtis. Tai mane paskatino iš jogos studijos sugrįžti į verslo pasaulį su emocinės gerovės tema, dalintis streso valdymo, prevencijos ir atsistatymo po emocinio perdegimo metodais, ugdyti emocinį atsparumą versle ir gyvenime.
Ką gi, Herojus apėjo visą ratą, o pagrindinis konfliktas kelionės pradžioje pagaliau išspręstas, verta padėkoti sau ir padėjusiems kelyje.
„Priimsi iššūkį – kažką sužinosi. Įveiksi baimę – rasi naują draugą. Nukausi drakoną – atrasi vidinį lobį.
Žmogus – pats sau paslaptis, o kelionė – raktas. Raktas į tikrąjį, autentišką save. Atsakymas į visas laimės ir laisvės paieškas.“
Kaip gerai, kad man atsitiko emocinis perdegimas! Su juo aš patyriau Malonę:
Pasitaisė sveikata, gebėjimas išgyventi stresą, santuoka, ryšys su savimi ir artimaisiais, keitėsi karjeros kryptis išdrįsau daryti tai ką noriu, nebeturiu iliuzijų, kad neturėsiu problemų…
Dabar žinau, kad transformacija vyksta ciklais, ir ji žmogaus gyvenime būna ne viena, bet vieną praėjus sustiprėja Tikėjimas, kad ir kita įvyks tik dėl tavęs, tik tam , kad būtum apdovanotas, paaugtum ir tuo galėtum dalintis, nes Dalyba yra Daugyba.
Dėkoju už galimybę dalintis, linkiu mylėti ir būti mylimam.
p. s. Atidžiai klausykis, kada tave vėl pakvies į Kelionę…
Diana Zarumskienė | Emocinės gerovės versle ir gyvenime mentorė